10 клас
Тема. Світ Гуцульщини: краса
природи,таємничість
вірувань
і ворожінь, неповторність
поетичної
душі
гуцулів ( за
повістю М. Коцюбинського
«Тіні забутих предків» ).
Мета: детальніше ознайомити учнів з
текстом, особливостями
культури гуцульського
народу та своєрідністю
його мови;
поглибити знання з краєзнавства; розвивати естетику сприймання
художнього слова, уяву; виховувати любов до
рідного краю, його природи, повагу до
славного минулого Гуцульщини,
її звичаїв та вірувань.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: ілюстрації, світлини
з краєвидами Карпат (фотомон-
таж); аудіо касета з гуцульськими мелодіями, відеокасета з фраг-
ментом карпатського пейзажу,
гуцульські сувеніри, картини, довідкова література, тестові
завдання.
Цитати на дошці:
Збираю матеріал, переживаю природу,
приглядаюся, слухаю й
навчаюся.
М. Коцюбинський
Яка велична тут природа, яке
первісне життя…
Гуцули – оригінальний народ, з
багатою уявою,
своєрідною психікою.
М. Коцюбинський
…Співає ліс захриплими басами,
веде за повід стежечку худу.
І це вже, певно, зветься
небесами,
Бо я уже над хмарами іду.
Тут, в небі, тихо. Ані шум
потічка,
ні вітру шум, ні пташка лісова .
І тільки десь Іванова
Марічка
із того світу кличе його: -
Йва-а-а!..
Ліна Костенко
Хід уроку
І. Повідомлення теми та завдань
уроку.
ІІ. Перевірка вивченого (додаток №1).
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
План
- Зображення величі й неповторності природи Карпат.
- Відображення своєрідного міфологічного світовідчуття
і світосприймання гуцулів.
- Непереможний потяг до краси, поезії, пісні.
1.
Вступне слово вчителя.
Подорож у Карпати –
це завжди подорож у
казку. Сьогодні ми
помандруємо в гори разом
з письменником М. Коцюбинським,
будемо насолоджуватись чарами його художнього слова. Карпати стали для нього невичерпним джерелом
натхнення, дали йому крила для творчого польоту.
Говорять, що краще один раз побачити, ніж сто разів почути.
Я пропоную вам одночасно і
побачити, і почути. А ще подивитись
очима великого митця
на вічну красу
Карпат, щоб назавжди залишити в пам’яті його слово
( демонструється фрагмент відеозапису з
краєвидами гір, озвучений текстом повісті
«Тіні забутих предків»).
2.
Бесіда.
-
Де ще в тексті ми знаходимо опис
гір?
-
Які діалектні слова зустрічаються
у творі?
-
З чим порівнюються гори в
повісті?
-
Чи однакові гори в різні пори
року? Доведіть уривками з тексту.
-
Чи хтось побував на вершині
Говерли?.Опишіть свої враження від мандрівки в гори.
-
Які гірські рослини, зілля, ягоди
вам запам’яталися?
-
Які лісові духи населяють Карпати
повісті?
-
Які взаємовідносини у них із
людьми?
-
Хто такий мольфар, чим він
займається?
3.
Словникова робота.
(Учитель пояснює
значення невідомих слів. Додаток № 2).
4.
Розповідь про вірування гуцулів.
5.
Обговорення питання «Поезія і
пісня на сторінках повісті».
Світ
Гуцульщини в повісті
«Тіні забутих предків» -
це не тільки чарівна
природа, світ казок,
легенд і таємничих
сил. Гуцульщина – це також край поезії й пісні, якими пронизаний твір.
(Зачитується уривок від слів: «Марічка їх знала безліч…» до кінця частини.
Учитель пропонує дітям
заспівати коломийки, згадати про
цей жанр народної пісні).
ІІІ. Закріплення вивченого.
1.Завдання.
Індивідуальне: дано три
уривки текстів (І. Франка, О. Коби-
лянської, М. Коцюбинського).
Потрібно впізнати стиль написання
М. Коцюбинського. Свою думку
обґрунтуйте. (Додаток №3).
Групове:
на речі,
які знаходяться в
імпровізованому музеї
побуту й
етнографії, наклеїти карточки з
відповідними назвами.
2. Підсумок уроку.
ІV. Домашнє завдання (диференційоване):
-
виписати цитати до образів Івана
та Марічки;
-
скласти плани до образів Юри,
Палагни;
-
простежити поетичне
світосприйняття гуцулів через символи, використані в повісті.
-
Описати лікувальні властивості
рослин, які згадані у творі.
Додаток №1
Тест «Михайло Коцюбинський»
- Звідки родом Михайло
Коцюбинський?
- з Галичини;
- з Вінничини; - з Полтавщини.
2. Скільки мов
знав Михайло Коцюбинський?
- п’ять; - дев’ять; - тринадцять.
3.Який твір не належить перу Михайла Коцюбинського?
- «Fata morgana»; - «Boa constrictor»; - «Intermezzo».
- Де у Карпатах відпочивав і
лікувався М.Коцюбинський?
- у Верховині; - у Яремчі; - у Криворівні.
- Назвати ім’я головного
персонажа повісті «Тіні забутих
предків».
- Василь; - Петро;
-Іван.
- Як називалася лісова істота,
що грала на флоярі?
- хащовик;
- перелесник; - чугайстер.
- Яку річку згадує найчастіше
М. Коцюбинський у повісті
«Тіні забутих предків»?
- Дністер; -Прут;
- Черемош.
- Що трапилося з Марічкою?
- померла від
хвороби; -утопилася; - впала в провалля.
- Який жанр української
народної пісні використав Михайло
Коцюбинський у повісті «Тіні забутих
предків»?
-
колядки; -колискові; - коломийки.
Комментариев нет:
Отправить комментарий