Односкладні речення. Цикл уроків за темою у 8 кл.

  Односкладні речення. Цикл уроків за темою у 8 кл.



                                                                  Урок №1                           
     
         
  Тема.       Речення як одиниця синтаксису
 Мета:         узагальнити  та систематизувати знання учнів про речення
                 як   одиницю  синтаксису ;   розвивати  навички роботи  з              мовним  матеріалом;  виховувати  повагу  до  українських
                 символів, традицій.                                                                                                       
                
  Тип уроку: комбінований.
  Обладнання: підручник, таблиця, мультимедійна дошка.

                                                   Хід уроку
I.                    Мотивація навчання учнів
1.      Організаційний момент
2.      Повідомлення теми та мети уроку
II.                 Актуалізація опорних знань
1.      Питання. Що таке речення?
2.      Бесіда   за   таблицею ,   яка  перед учнями  на  мультимедійній дошці ( додаток № 1 ).
3.      Доберіть приклади  до  кожного з пунктів таблиці, запишіть їх.
4.      Складіть з поданими словами пять речень, різних за типами висловлювання.

 ( Калина, Україна, місто, село, край, любити, родина, символ,     дівчина, пісня, життя, сімя, лелека, барвінок, український, мати,  рушник, батько, люди, мудрість, совість, вишитий, зати-
шок, чемність)

5.        Прочитайте, дайте заголовок до тексту, визначте його тему та 
основну думку. Назвіть складні й прості речення. Зробіть синтак-
сичний розбір першого речення останнього абзаца. На мультиме-
 дійній дошці текст.
                                    Де згода в сімействі,
                 Де мир, а не війна,
                Щасливі там люди, блаженна сторона.
                Їх Бог благословляє, добра їм посилає
                І з ними вік живе!
Слова цієї пісні знали в кожній родині.  І, мабуть, кожна сімя, як
і  колись, так і тепер,  хотіла б бути саме такою – Богом благосло-
венною. Бо коли людина  зовсім не має родини чи минає її корот-
кий вік у сімейних чварах, то, як казали у народі,  «випала їй доля
собача».
      Людське  життя  має  бути  щасливим, а крихке сімейне щастя складається з  багатьох факторів і стосунків. Традиційна українсь- ка  родина  була великою:  під одним дахом мешкало кілька сімей різних  поколінь.  Мир у  домі  панував  лише тоді, коли стосунки батьків і дітей,  дітей і  онуків, свекрухи і невістки,  тещі і зятя бу- ли гармонійними. У народному побуті ці  типи взаємин регулюва- лися відповідними звичаями,  ритуалами, нині забутими. Правда, і тоді Кайдашева сімя зустрічалася не тільки в літературі.
                                                                                (За Г.Бондаренком)
    
6. Словникова робота

 Пояснити  значення  слів із  тексту попередньої вправи, які нале-
 жать  до  родинної  лексики. Скласти з цими словами поширені і
 непоширені прості речення.

7. Бесіда з учнями

1.      Які є члени речення?
2.      На які види поділяються речення за головними
членами?

 8. Прочитайте.  Випишіть  окремо  двоскладні і односкладні
     речення,  визначте їх граматичну основу. (На мультимедій-
     ній дошці текст.)
    
                              Мати-земля
      Мати – земле моя!.. В біло-рожевому вінку з весняних квітів,
у смарагдовому  вбранні  із зелених  шат,  у золотавому багрянці
щедрої  осені  –  ти  завжди прекрасна. Варто лише тобі захотіти,        
         і безкраї  похмурі  степи усміхнуться барвистою веселкою кві-
         тів,  у  пустелях потягнуться до сонця зелені паростки ,  напов-
         няться соком виноградні грона…
                 Тебе   полюбив  кожен  із   тих, хто живе на планеті. Дзвін   
             струмків нагадує твій сміх, шелест листя в гаю. 
                 Твоя   незрима  присутність   відчувається   у  буянні   кві-
         тів, лугів, лісів, надихає на творчість поетів, які  на твою честь
         складають гімни і оди…

          9. Робота з підручником
          Параграф 5, с. 23, впр. 55 (усно), впр. 56 (письмово).
         
III.               Підсумок уроку і оцінка роботи учнів
IV.              Домашнє завдання
                            
      Напишіть твір-мініатюру на одну з тем, використовуючи      
      двоскладні та односкладні речення.

1.      Роде наш красний.
2.      Батьки мої і прадіди мої ніколи не цурались свого роду.

         Зробити      синтаксичний  розбір  одного  з  двоскладних речень.   Повторити   особові  та   безособові   дієслова,    види приcудків.















                             Урок № 2

Тема.    Односкладні речення. Означено-особові
           та неозначено-особові речення
Мета: ознайомити  учнів з  означено-особовими та неозначено-
           особовими односкладними  реченнями; формувати умін-
           ня  правильно визначати  ці  речення, відрізняти від дво-
           складних;  розвивати увагу,  творче і  логічне  мислення,
           звязне  мовлення учнів;  виховувати  у  школярів любов
           та  повагу до  близьких родичів,  до рідної  землі,  до  на-
           родних звичаїв.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: підручник, таблиці, роздавальний матеріал.

                                        Хід уроку

I. Мотивація навчання

  1. Організаційний момент
  2.  Повідомлення теми та мети уроку

II.Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу

1.      Бесіда з учнями за таблицею.
2.      Слово учителя.
Ви вдома повторили особові та безособові дієслова, тому дайте
відповіді і на запитання.
-          Чому речення називається особовим? (Є особові дієслова)
-           Чому такі дієслова ми називаємо особовими?
-           А які дієслова безособові і чому?
-           На дошці записані речення. Чи ви віднесете їх до особових?
-           За якими ознаками будете визначати?
   З Покрови починали давати лад господарським приміщенням. На Покрову  перший  раз   клали  вогонь  у  печах. Розпалювали  тільки дровами з вишні або яблуні. При цьому промовляли: «Свята Покро-во, покрий нашу хату теплом, а господаря – добром!»

3.      Заповнення таблиці «Особові речення» . Визначити форми
вираження присудків. ( Рідна мова. Підручник для 8-го класу,
          с.24)
           4. Робота з підручником
            (Самостійно  опрацювати  теоретичний  матеріал з теми).
           5. Робота на дошці
           Записати речення,  визначити  вид односкладного,  виконати
           синтаксичний розбір.
             
           Польовою стежкою з  дальніх  доріг йду в село і радію  споді-
           ваній стрічі.
      
           6. Робота з роздавальним матеріалом
           На   листках   поезія   М. Луківа   «Сестра приїхала» .  Прочи-
           тайте   поетичні  рядки,   випишіть  означено-особові   і    не-
           означено-особові речення.
         Та сідай, припрошую, сідай,
                    Скільки вже не бачились з тобою!
                                       Як там нині під горою гай?
                                       А луги та верби над водою?
                                      Як сусіди? Чи пройшли дощі?
                                       Що кому приніс у дім лелека?
                                      Так у мене гарно на душі,
                                      Так на серці лагідно і легко.
                                      Пригощайся. Знаю. Завинив.
                                      Рідко в гості приїжджаю, сестро.
                                      Час такий: робота, дім, сини… 
                                      Не встигаю.Ти пробач. Не сердься.
                                      День за днем, за роком рік летить –
                                     Я це місто полюбив поволі,
                                     Але в снах і досі ще шумить
                                     Стигле жито на вітрах у полі.
                                     Тож розказуй, що там на селі…
                                     Яблуні давно одквітували,
                                     А тепер буяють картоплі,
                                     І хліба вже половіти стали.
                                     От і добре. Ще якби дощі,
                                     Щоб повніше наливався колос…
                                     Говори, я слухаю твій голос...
                                     Свято в мене, сестро, на душі.
 Поміркуйте,  яка  основна  думка  цих  поетичних  рядків.                                                        

3. Підсумок уроку і оцінка роботи учнів

Запитання до учнів

І.  Яка  відмінність  між  двоскладними  та  односкладними     
     реченнями?
ІІ. Яке  речення  називається  односкладним?  Дайте  визна-
чення.
ІІІ.Чим відрізняються означено-особові від неозначено-осо-
бових речень? Навести приклади.

      4. Домашнє завдання                                                   Опрацювати матеріал підручника, вивчити правила, виконати   вправи.

     
           


















                                                                   
Урок №3
 Тема. Узагальнено-особові речення

 Мета: навчити учнів визначати типи односкладних речень, зокрема
             узагальнено-особових;  знаходити  їх в  тексті, складати уза-
             гальнено-особові   речення;  виробляти  навички  синтаксич-
             ного  розбору;  розвивати усну та писемну мову учнів; вихо-
             вувати  почуття  національної свідомості, любові,   шани  до
             рідного слова.
 Тип уроку: урок-диктант.
 Обладнання: зорові схеми, картки «Мова в усній народній творчос-
                         ті».
 Культурознавча тема:   Слово наше рідне !
                                         Ти сьогодні зазвучало,
                                         Як початок, як начало…
                                                          (П. Тичина)

                                            Хід уроку

I.      Мотивація навчальної діяльності, оголошення    
         теми, мети, завдань уроку.
ІІ.     Відновлення опорних знань, умінь і навичок.
                     (Бліц-турнір «Односкладні речення»)
            III.    Застосування здобутих знань, умінь і навичок.
             1.Диктант-тест.
             Знайти серед поданих речень зайве.

             Що маєш казати – наперед обміркуй.
             Не говори, що знаєш, але знай, що говориш.
             Довгим язиком тільки полумиски лизати.
             Не роби з писка халяву.
             Добрим словом мур пробєш, а лихим і в двері не ввійдеш.
                    
 2. Диктант-диспут. Учні роблять синтаксичний розбір
     речення.                                                                                                                                         
            « Слово не горобець, вилетить – не впіймаєш».
              Хто з них правий? Довести.


3.Пояснювальний диктант. Визначити вид односкладних речень.
             Треба слову радощів додати,
             Щоб уміло душу звеселяти,
             Треба слову мудрості додати,
             Щоб зуміло все життя згадати.
                                              /М. Сингаївський/
              Красивий, щедрий рідний край
              І мова наша соловїна !
             Люби, шануй, оберігай
             Усе, що зветься Україна.
                                              /І. Храпач/
  4Творчий   диктант.  Дописати  прислівя.   Визначити   вид
  речень.
 Говори мало, слухай багато, а думай… /ще більше/
     Умій вчасно сказати і вчасно…/замовкнути/
     Коли чого добре не знаєш, то… /не говори/
     Хто мовчить, той двох … /навчить/
 5. Диктант   з   обґрунтуванням.   В   одну   колонку   записати
     Односкладні  речення, а в другу – двоскладні. Обґрунтувати
     вибір. Визначити вид речень .                                                          
     Не кидай словами, як пес хвостом.                                                   
     Їж борщ з грибами і тримай язик за зубами.
     І від солодких слів буває гірко.
    
6.Диктант-гіпотеза.  Поміркувати,  що  мав   на  увазі  письмен-
    ник.  Чи  згодні ви з ним?  Якщо так, поясніть, наведіть прик-
    лади прислівїв на підтвердження своїх думок.
    
   Нема  просто  слова . Воно або прокляття,   або  поздо-
     ровлення,  або  краса,  або  біль,  або  бруд  або  квітка,  або
    брехня,   або  сажа,  або   правда,   або  світло,  або  пітьма.
                                                                /Р.Гамзатов/
7.Взаємоперевірочний  диктант. Диктуються визначення, учні
   записують свої приклади. Взаємоперевірка.
-          Односкладні речення;
-    двоскладні ;
      -   узагальнено-особові речення;
          - питальні речення.
        8.  Закріплення  на  рівні  диференціації.  Диктант-гра  «Хто
            швидше».
            Учні   передають  один одному  аркуш  паперу з різнорів-
            невими  завданнями.  Виграє  ряд, котрий  швидше закін-
            чить.
            I рівень – підкреслити у реченні головні члени речення;
            II рівень – виконати синтаксичний розбір речення;
            III рівень – записати своє речення /узагальнено-особове/
   -   Підсумок уроку і оцінка роботи учнів   
   -   Домашнє завдання
   
          Альтернативне завдання /або-або/:
          твір « О рідне слово, що без тебе я»
          або
          пояснювальний диктант на 10 речень.
       





















                          
                    Урок №4
Тема. Безособові та називні речення
Мета: вивчити  особливості  безособових речень, ознайомити з
           односкладними простими реченнями з головним членом
           у формі підмета;  формувати вміння визначати безособо-
           та  називні речення  і  правильно  вживати  їх у мовленні;
           розвивати цікавість до предмета, увагу, память;  вихову-
           вати мовленнєву культуру учнів.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: підручник, таблиця «Односкладні речення», тест-
                            взаємоперевірка.

                                           Хід уроку

  І. Мотивація навчання
         ІІ. Актуалізація опорних знань шляхом індиві-
              дуального та фронтального опитування
      1.Звязна розповідь учня про односкладні речення, їх види.
       2. Прочитайте  речення, знайдіть  односкладні, визначте їх
           види, поясніть вживання розділових знаків.
                           Стало в хаті соколятам тісно,
                           Полетіли в передгроззя.
                           І тужила материна пісня,
                          Як та чайка при дорозі.
                          Славні хлопці, соколи вогнисті,
                          До світ сонця на порозі
                          Не лишайте материнську пісню,
                          Як ту чайку при дорозі.
Чи виникли у вас труднощі під час виконання цього завдання?

ІІІ. Сприймання та засвоєння учнями нового
навчального матеріалу
    
1.      Пояснення вчителя з використанням таблиць.
2.      Повідомлення  учнів  на  лінгвістичну  тему «Односкладні
називні речення як виражальний засіб у художніх творах»
                                                                                                                                             
       
                 3. Цифровий диктант.
             
         Позначити   називні   односкладні   речення   цифрою   1,
         безособові – цирою 2.
                 1. Тепла зоряна ніч . 2. Навкруги вже сутеніло.3. Роботу   
                  Покинуто . 4. Море і море!  Блакить і блакить…5. Нема
                  на  що  подивитись.  6. Не  розірвать  з   життям   мого
                  єднання. 7. Весна.  Садочки зацвіли.  8. Страшно й радіс-
                  но йому .  9. Блиск  над  білими снігами.  10. Вечір.  Зорі в
                  небозводі.
            
     
        4. Творчий диктант.
        Поширте  подані  називні речення другорядними членами.
        Які  другорядні   члени можуть бути в називних реченнях?

          Зима.     Мороз.     Сніги .    Село .    Ліс.     Річка.

        5.  Робота  з  підручником.  За  поданою нижче схемою ви-
         конати   синтаксичний    розбір    3-х   перших   речень    з
         впр.  105  підручника.
    
                                            Схема
                 синтаксичного розбору односкладних речень
            
1.      Речення, що аналізується.
2.      Просте чи складне.
3.      Яке за будовою – односкладне чи двоскладне?
4.      Тип односкладного речення:
           - означено-особове;
           - неозначено-особове;
           - узагальнено-особове;
           - безособове;
           - називне.
             5. Поширене чи непоширене.
             6. Головний член речення і спосіб його вираження.

                           

                      Тест-взаємоперевірка

  1. Односкладне речення, що передає дію, стан незалежно від будь-якої особи:
А) н;
Б) о-о;
В) б-о.
      2.  Головний член виражений іменником у Н.в. в такому односкладному реченні:
            А) н;
            Б) н-о;
            В) у-о.
       3.  Вказує на дію, яку виконує певна особа, односкладне речення:
            А) н-о;
            Б) о-о;
            В) у-о.
       4.  Головний член виражений дієсловом 2-ї ос. у такому односкладному реченні:
             А) б-о;
             Б)  н-о;
             В) у-о.
        5. Вказує на дію, яка виконується усіма особами або кожною особою окремо:
             А) н-о;
             Б) у-о;
             В) н.
        6. Головний член виражений дієсловом у формі 1-ї чи 2-ї ос. теп. і майб. ч. дій-
              сного способу і дієсловом наказового способу в реченні:
              А) б-о;
              Б) у-о;
              В) о-о.
         7. Вказує на дію, яка стосується неозначеної особи:
              А) н-о;
              Б) о-о;
              В) б-о.
         8.  Головний член виражений безособовим дієсловом у реченні:
               А) н-о;
               Б) у-о;
               В) б-о.
         9 . Головний член виражений неозначеною формою дієслова у реченні:
               А) б-о;
               Б) н-о;
               В) у-о.
          10. Стверджує наявність предметів, явищ односкладне речення:
                А) б-о;
                Б) н.;
                В) о-о.
     4. Підсумок уроку і оцінка роботи учнів
     5. Домашнє завдання
 Опрацюйте  теоретичний  матеріал.  Напишіть  твір-мініатюру
«Ніч яка місячна», використовуючи односкладні називні та без-
особові речення.
                                                                                                            
       
                                      Урок № 5
Тема.  Односкладні повні і неповні речення.
          Еліптичні речення. Тире в неповних реченнях

        Мета: забезпечити  засвоєння учнями структурно-семантичних
                   особливостей  повних  і  неповних речень;  навчити інто-
                   нувати  ці  речення  і  правильно вживати  в усному і пи-
                   семному мовленні; формувати вміння  складати речення
                   та  вживати  в  них тире;  розвивати вміння слідкувати за
                   власним  мовленням;  виховувати в учнів інтерес до вив-
                   чення рідної мови.
        Тип уроку: вивчення нового матеріалу
        Обладнання: опорні таблиці №1 і №2, підручник, картки з роз-
                               давальним матеріалом .
                       
                                                Хід уроку

        І. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація вивчення    
            теми.
        ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок.
         
1.      Які речення називаються називними?
2.      Чи можуть бути другорядні члени у називних реченнях?
3.      Які бувають називні речення за структурою?
4.       Що включають у себе поширені називні речення?
5.      Кожен учень отримує картку з називними реченнями.
Завдання: розподілити їх на дві частини, використавши
таблицю.
        Поширені речення             Непоширені речення
                                                                           
1 .Сніг  і  вітер, ніч зимова.  2. Вечір.  Прохолода.   В селі
дзвенить криниця повновода. 3. Ніч. Тиша. Біле, біле поле.
5.      Мертва  тиша. Степ  без  кінця  і  краю. 5. Темна  ніч.
Чорні хмари, ніби великі хвилі, насуваються одна на одну.
Дощ… Блискавка… Грім… 6.  Приходжу  в  ліс передосін-
ній.  Поле.  Дальній обрій виплива.  7. Київські кручі. Небо
блакитне. Місто, що сяє, вирує і квітне.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

У  мовленні  вживають  як  повні,  так і неповні речення.  Вони
Можуть  бути поширеними  і  непоширеними,  двоскладними і
односкладними,  розповідними,  питальними,   спонукальними.  
(Див. опорну таблицю №1)
Ознайомлення з типами неповних речень (опорна таблиця №2),
яку учні синтезують самостійно.
У  сучасній  українській  мові  неповні речення поділяються на
три типи :
-          контекстуальні;
-          ситуативні;
-          еліптичні.
1. Переписати речення з опорної таблиці в зошит. На дошці зро-
    бити  синтаксичний   розбір   одного   з  еліптичних   речень. 

2.  Самостійна робота над теоретичним матеріалом з підручника.

ІV. Узагальнення вивченого

- Пригадайте  і  запишіть  кілька  прислівїв  і  приказок - непов-
  Них   речень.  Поясніть   їх   зміст   та   синтаксичну  структуру.
        Зразок. Бджола жалить жалом, а людина – словом.

- Робота   з    роздавальним   матеріалом.  Прочитайте,   знайдіть
  і   випишіть   неповні   речення.  Який  член речення у них про-
  пущений,  чим  зумовлений  цей  пропуск?                                         - У поданих  нижче  текстах знайдіть неповні речення,  поясніть
   їх роль у тексті.
1.  -А звідки ти , юносте?
-Я звідусіль.
-Де твій дім, скажи нам?
-Де хліб є і сіль.
-А родичі де твої?
-Люди усі.
-Аули, міста твої?
-Ті, що в красі.
-А гори й долини?
-Мої всі, мої...

   2.    Я спитав колись у батька:
       -Ви скажіть мені, на щирість,
       Що найдужче ранить серце?.. –
       І почув:
    - Несправедливість.
                            (М.Нагнибіда)

V.                 Закріплення вивченого
        
-          Пригадайте особливості повних і неповних речень.
-          У яких стилях вживаються неповні речення?
-          Як відрізнити неповні речення від односкладних речень?
-          Які члени можуть бути пропущеними у неповних реченнях?

VI.              Підсумки уроку і оцінка роботи учнів.

VII.            Домашнє завдання.

         Вивчити матеріал за підручником, зробити синтаксичний роз-
         бір одного з розглянутих в класі речень.
                                                                                                              
















                                    
                                    Урок №6
Тема.  Узагальнення вивченого про односкладні
         речення
Мета: закріпити   й   узагальнити   знання  учнів про односкладні
           речення,   їх  типи  й  особливості;  формувати вміння зна-
           ходити  їх  у тексті;  збагачувати  та розвивати мову учнів;
           виховувати    любов    до   історії    та   народних  традицій.
Тип уроку: урок систематизації та узагальнення знань.
Обладнання: схема  типів односкладних простих речень,  худож-
                     ні фотографії, «словникова скринька», тести-картки.
Культурознавча тема: «У грудні що не день, то свято»

                                        Хід уроку

І. Організація класу

ІІ. Вступне слово вчителя (під музичний супровід)

       Ми завжди шукаємо в житті те, що  живило б  душу і духовні
сили, адже не хлібом єдиним живе людина. Василь Симоненко ра-
див  своїм  сучасникам  і  нащадкам: «В океані рідного народу від-
кривайте духовні острови».
         Більше третини днів року в наших предків займали свята. В
грудні їх також не бракує. (Діти заздалегідь отримали завдання і
підготували повідомлення про грудневі свята.)

  Повідомлення учнів
  І-й учень.7 грудня в  християнському  календарі день великомуче-
ниці Катерини. В Україні свято Катерини вважалося святом жі-
ночої долі. Вранці, до сходу сонця, дівчина йшла в садок і зрізувала гілочку вишні. Цю гілочку ставила в хаті у воду і чекала свята Ма-
ланки (13 січня) : якщо до Маланки вишня зацвіте, то добрий знак
і дівоча доля цвісти буде, якщо ж гілочка засохне – погана  ознака.  ІІ-й учень. 13 грудня свято Андрія Первозвннного. З давніх-давен у
ніч перед Андрієм дівчата ворожать. Молодь збиралася на вечор- ниці, де вечір починався кусанням калити. Після вечері дівчата за- лишалися ворожити, а хлопці йшли порядкувати в селі. В ніч на Ан-    дрія хлопці мали найбільші права, за всі бешкети їм люди вибачали.       
         ІІІ-й учень.  19 грудня – свято Миколая. В Україну  його культ   
         прийшов із прийняттям християнства. Святий Миколай у нас
         завжди був покровителем  і заступником дітей. Звичай  обда-
         ровувати дітей у ніч  на св. Миколая є чи не в усіх християнсь-
         ких  народів.  В  день  св.  Миколая  печуть  спеціальне   печиво
         «миколайчики». Крім того, виховані  та  слухняні діти отири-
         мують подарунки від святого. А неслухняним він кладе під по-
         душку різку, яка примушує їх замислитися над поведінкою.
                Після  повідомлень діти беруть зі «словникової скриньки»
          (яка  почеплена  на  дошці) окремі слова: свято, доля, калита,
          «миколайчики» і пояснюють їх лексичне значення.

           ІІІ. Систематизація та узагальнення вивченого
1.      Оголошення теми і мети уроку.
2.      На дошці схема «Односкладне речення». Учень виходить
до дошки і дає повну відповідь за схемою:
                               Односкладне речення
Присудок                                                                                     Підмет
        І                                                                                                    І
            Означено-особове                                                                              Називне
                             І                                                                                                    
            Неозначено-особове                                                   
                      І
            Узагальнено-особове
                             І
                    Безособове

3.      Самостійна робота
Завдання. Використовуючи слова з лексичної розминки, складіть речення будт-якого типу про одне з свят:
                       І ряд – свято Катерини
                ІІ ряд – свято Андрія
               ІІІ ряд – свято Миколая
4.      Робота біля дошки з використанням кодового письма:
1 – називне речення, 2 – означено-особове, 3 – узагальнено-особове, 4 – неозначено-особове, 5 – безособове.

          Речення для кодового письма:
         Навколо тиша.  Зима.  Ще звечора хмариться. Заплющую  очі.
  Не кричіть. Надворі тихо, безвітряно. Більше снігу – більше хліба.
5.  Робота з текстом-картиною.
     Ось ранок.  Ясний та погожий з…мовий  ранок. Зірки  кудись
зникли – пірнули в синю безодню блакитного неба. Підіймається
сива  паморозь.  І легес…ньким  димком, чіпляюч…сь за  рослину,
стел…ться   по  землі.  Тихо.  Ніщо  (не)шерехне, ніщо  (не)писне.
Вітрець. Дихнув. Дихнув ледь лег…нький вітрець. С(з)постерігаю
через вікно за дивним зимовим ранком. (П.Мирний)
Завдання
- Прочитайте уважно уривок.
- Вставте пропущені орфограми.
- Запишіть типи односкладних речень, виділіть граматичну
         основу.
- Зробіть повний синтаксичний розбір останнього речення.

6.Усна робота з текстом
      - До якого стилю мовлення належить цей текст?
      - До якого типу мовлення?
      - Хто є його автором?
      - Яка основна думка цього уривка?
      - Яка стилістична особливість цього тексту?
7. Творча робота з граматичним завданням. І-ша група отримує
     фотографії із зображенням зимового пейзажу.
     Завдання:
      Опишіть художню фотографію, використовуючи односкладні
     речення. Виділіть граматичні основи.
     Завдання для ІІ-ої групи:
       Напишіть твір-мініатюру  «Що ти попросиш у святого Мико-
     лая?», використовуючи односкладні речення. Виділіть грама-
     тичні основи.

IV.  Підсумок уроку і оцінка роботи учнів

V.   Домашнє завданя
    Повторити  параграф 5-7, письмово виконати впр. 98, 102.


                                                                                                                                                                                
                                 

                    8 клас. Факультативне заняття

                      Урок-гра за темою
                   «Односкладні речення»

Мета:  закріпити відомості про типи односкладних речень; удоско-
            налювати  навички  синтаксичного  розбору простих одно –
            складних  речень; розвивати логічне мислення; виховувати
            пізнавальний  інтерес до  знань,  бажання самовдосконалю-
            ватись, постійно займаючись самоосвітою.
Тип уроку: систематизація й узагальнення знань, умінь;
Обладнання: схема умовної дороги до школи, малюнки-перешкоди
                       із завданнями, диски із записами пісень.

                                                 Хід уроку
       
           І. Організаційний момент

          ІІ. Оголошення теми і мети уроку
                (Звучить пісня «Вулиці мого дитинства»)
      Учитель Сьогодні у нас не звичайний урок, а урок-гра «Не спіз-
      ніться до школи!».   Ви  поспішаєте.   Через 45 хв.   продзвенить
      дзвінок.  Вам  потрібно вчасно прийти до школи. Шлях неблизь-
      кий,  поминути доведеться аж 5 вулиць із перешкодами.   Назви 
      вулиць  вам відомі.  Погляньте на цю схему-карту.  Тут вони по-
      значені. Це  Означено-особова,  Неозначено-особова, Узагальне-
      но-особова,  Безособова,  Називна.  Давайте  поділимося  на три
      групи – і в путь.  Починаємо від цього могутнього древнього ка-
      меня.  На  ньому  викарбувані  важливі  слова.  Запамятайте  їх:
                      «Корені наук гіркі, зате солодкі їх плоди». ( Буаст)
           А далі перед вами Означено-особова вулиця. Чисті, доглянуті
       подвіря,  а  сади  які!  Згадуються  мудрі слова Л.П.Симиренка:
       « Хто дихає садом,  той дихає здоровям, пезією, молодістю, ра-
       дістю  життя,  довголіттям.  А  ось  яблуні  з  рясними  плодами
       прямо на дорогу звисають.


                               Гойдалося вогнище плодів.
                               Додолу гілка пишно гнеться.
                               Господар кошик новий плів.
                               І спокій панував на серці.
                               Вином запахло молодим.
                               Голубить день осіннє лоно.
                               А сад приваблював, манив
                               І падав яблуком червоним.
    О, і справді, яблуко упало! Але це – не звичайне яблуко. Це –
перша перешкода на шляху до школи.
                         Синтаксична вікторина

1.      Що таке односкладне речення?
2.      Які односкладні речення називаються означено-особовими?
3.      Якою формою дієслова може бути виражений головний
член означено-особового речення?
4.      Які односкладні речення є означено-особовими?
5.      Чи може бути виконавець у неозначено-особових реченнях?
6.      Які речення називаються  узагальнено-особовими?
7.      Чим може бути виражений головний член речення в узагаль-
нено-особових реченнях?                     
8.      Де вживаються узагальнено-особові речення?
9.      Які речення називаються безособовими?
10.Чим виражений головний член у безособових реченнях?
11. Які речення є називними?
12. Які другорядні члени речення можуть бути при називних
реченнях?
(Запитання отримує по черзі кожна команда. За правильну відповідь – 1 бал)
       Прямуємо далі. Повертаємо на Неозначено-особову вулицю.
От так біда! Чорний кіт дорогу перебіг.  Ось він.  Мабуть, ви вже
здогадалися. Це ваша друга перешкода. Що ж тут? Мовний мара-
фон. Пояснюю умови. По  три  учасники  (по одному  від кожної
команди) одночасно біля дошки виконують синтаксичний розбір
речень. Завдання отримують на картках. І так по черзі біля  дош-
ки працюють інші члени команди.

                                  Мовний марафон
  1. Розуму не позичиш.
  2. Не бажай синові багатства, а бажай розуму.
  3. Сьогоднішньої роботи на завтра не відкладай.
  4. Лежачого хліба нема ніде.
  5. За невміння деруть реміння.
  6. За всіх скажу, за всіх переболію.
  7. Стежу за хмарками, ловлю їх світлий сум.
  8. Весною в селі встають рано.
  9. Його бачили давно.
10. Хочеться більше знати і вміти.
11. Як важко у всьому ступати перші кроки.
12. Дорога. Ранок. Тиша.
13. Пахло в школі свіжою фарбою.
14. Знов на серці стало весело.
       Усі успішно справилися з другою перешкодою. Сміливо   вперед!   Перед  вами   наступна   вулиця – Узагальнено-особова.
      Який  великий стадіон! Ох  і хочеться спостерігати за грою футболістів.  Але ж нам ніколи, бо попереду третє випробування-
лінгвістичний аукціон.

                                   Лінгвістичний аукціон

         За 7 хв. придумати і записати якомога більше односкладних
   речень.  За   кожне   правильно    придумане    речення  команда      
   отримує 1 бал.
        

       Поспішаймо на вулицю Безособову. Це багатолюдна вулиця.
    Продається   морозиво.  А   ось   хтось   загубив    10    копійок.
    Піднімемо. Я так і знала, що це чергова перешкода. 
      Отже,   увага!   –   диктант-гра.   Кожному   роздані  сигнальні       
    кольорові   картки,   що   позначають  різні типи односкладних    
    речень.                        
                             Червона – означено-особове;
                              жовта – неозначено-особове;
                              зелена – узагальнено-особове;
                              синя – безособове;
                              біла – називне.
                        
                         

                   Речення для диктанту-гри

  1. Решетом воду не носять.
  2. Цю церкву збудували в минулому столітті.
  3. Школярських днів нам не забуть ніколи.
  4. Про них ще складуть легенди.
  5. Памятаєш перший клас?
  6. Ніколи не бачила в слободі такого гучного весілля.
  7. Як парость виноградної лози плекайте мову…
  8. Ти прости мою память.
  9. Почало сіріти.
10 .Згадкам немає кінця.
11. Водою знесло міст.
12. Пташкам важко взимку в лісі.
13. Візьму, Павлику, тебе з собою.

      А це остання пята перешкода!   У нас  залишилося … хв.  до
дзвінка.  І  нарешті  ми  вийшли  на  центральну  вулицю –  алею 
Називну.  Зараз   відбудеться    конкурс   поетів  для  командирів.
    Завдання: командирам скласти віршик із 4-ох рядків, викорис-
тавши називні речення.

ІІІ. Підсумок уроку
     От і впоралися усі із завданнями, подолали успішно перешко-
ди.   Сподіваюсь,  що тепер ви подолаєте ще одне випробування,
ще одну «перешкоду» - успішно напишете ТКР.           

Домашнє завдання

    Запишіть свої враження від переглянутої телепередачі. З яких
речень  складається   ваша  розповідь?   Чи є  в  ній  односкладні
речення?
          



Комментариев нет:

Отправить комментарий